Koronawirus a WHO

Posted on

W obliczu panującej pandemii warto zastanowić się nie tylko nad specjalistycznym sprzątaniem, które oferujemy, ale również w jaki sposób każdy z nas powinien zadbać o wysoką higienę własną oraz otoczenia celem zabezpieczenia przed COVID-19. Niewątpliwie wypracowanie nowej rutyny i drobna zmiana przyzwyczajeń pozwoli zwiększyć nasze bezpieczeństwo oraz uchronić zdrowie przed ewentualnym zarażeniem. Obecnie nie każdy z nas może sobie pozwolić na pracę zdalną, a wielu codziennie musi iść do pracy, wychodząc na zewnątrz i tym samym narażając się na ewentualne zarażenie. Dlatego też nasze osobiste nawyki będą miały daleko idące konsekwencje w jej rozprzestrzenianiu się oraz powolnym wygaszaniu.

 

W celu propagowania właściwych zachowań w stosunku nasilającego się coraz bardziej wirusa COVID-19, a szczególnie w sytuacji panującej dezinformacji, postanowiliśmy zasięgnąć wiedzy u sprawdzonego źródła – Światowej Organizacji Zdrowia – i się nią z wami podzielić. Stosując się do zaleceń propagowanych przez nich, skupimy się na pięciu najistotniejszych.

 

  1. Najważniejsze – mycie rąk mydłem i wodą lub chusteczką na bazie alkoholu. Powinniśmy dbać o regularne, jak najczęstsze i dokładne wykonywanie tej czynności w celu zabicia wirusów znajdujących się na naszych dłoniach, a które rozprzestrzeniamy dotykając wszelkich powierzchni.
  2. W miejscach publicznych dbajmy o trzymanie bezpiecznego dystansu między nami, a innymi ludźmi. Najlepiej na odległość ok. 1m. Szczególnie powinniśmy o tym pamiętać, gdy widzimy, że zbliżająca się osoba kicha lub ma kaszel i może w ten sposób rozpylać wirusa, a my bezwiednie wdychać go i się zarażać.
  3. Unikajmy dotykania okolic twarzy, a przede wszystkim oczu, nosa i ust. Jak już wspomnieliśmy w 1. podpunkcie nasze dłonie mają cały czas styczność z przeróżnymi powierzchniami i dlatego bezwiedne dotykanie twarzy może doprowadzić do szybkiego zarażenia się wirusami, które tą drogą docierają do naszego ciała. (Jak pokazują różne badania, naszą twarz dotykamy średnio od 16 do 23 razy na godzinę, więc szczególnie teraz powinniśmy popracować nad zminimalizowaniem tego odruchu).
  4. Przestrzegajmy higieny dróg oddechowych. W sytuacji, gdy czujemy, że będziemy kichać albo kaszleć, bezwzględnie zasłaniamy naszą usta zgiętym łokciem albo chusteczką, którą następnie od razu wyrzucamy. Ta czynność będzie chroniła twoje otoczenie przez rozprzestrzenianiem się wirusa.
  5. I na koniec rada co robimy, gdy jednak podejrzewamy, że doszło do naszego zakażenia? Przede wszystkim zostajemy w domu i nie szukamy pomocy na własną rękę – nie zarażajmy innych! Gdy czujemy, że występuje u nas gorączka, kaszel i kłopoty z oddychaniem, to dzwonimy po pomoc medyczną wyznaczoną dla danego regionu. Wszystkie te instytucje posiadają najświeższe informacje o sytuacji w rejonie i powinny nas przekierować do odpowiednich jednostek.

 

Od siebie dodalibyśmy również, że rutynowe sprzątanie, pranie ubrań, w których byliśmy na zewnątrz i dezynfekcja urządzeń najczęściej używanych, np. komórki również pomogą w redukcji rozprzestrzeniania się koronawirusa. Przy użyciu mydła lub detergentu oraz wody skutecznie wyeliminujemy brud z różnych powierzchni (podług, okien czy dywanów). Właściwe i dokładne sprzątanie usuwa do 80% różnych czynników chorobowych w naszym otoczeniu.

 

Źródło: https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/advice-for-public