Koronawirus – profilaktyka

Posted on

     W związku z ostatnimi wydarzeniami na świecie czujemy się zobowiązani do przybliżenia Państwu tematu ochrony i przeciwdziałaniu zarażeniem wirusami, w tym COVID-19.

Czym jest koronawirus?

     Na początek wyjaśnijmy, że koronawirus nie jest żywym organizmem. Nie posiada budowy komórkowej, a składa się z otoczki białkowej z wypustkami, kształtem przypominającym koronę. Jego imponujące możliwości zarażania ludzi wynikają między innymi z faktu osiadania na otaczające nas przedmioty. Dlatego dopóki nie zostanie wynaleziony lek lub szczepionki bardzo ważne jest skuteczna dezynfekcja.

Koronawirus – jak się zabezpieczyć?

     Na szczęście da się zabezpieczyć przed koronawirusem lub chociaż znacznie zmniejszyć ryzyko jego wystąpienia. To jak skuteczne będą działania, zależy wyłącznie od nas. Na podstawie naszych doświadczeń oraz doświadczeń naszych klientów poniżej proponujemy kroki, które pomogą się ochronić. Profilaktyczne kroki:

– nie codzienna, a regularna dezynfekcja ( co godzinę, parę godzin) najczęściej dotykanych elementów wyposażenia. Zostało już naukowo udowodnione, że COVID-19 osiada na wszystkich przedmiotach i jest roznoszony wraz z nosicielem, np. na jego dłoniach. Sugerujemy przemywanie klamek drzwi, uchwyt okien, drzwi (często otwierane są dłońmi), biurek itd.

– witanie się nie podając sobie dłoni, najlepiej zachowując bezpieczną odległość. Przy czym nie da się określić dokładnie „bezpiecznej odległości”. Oczywiście mówi się o 1-1,5m, jednak wiemy o zarażeniach na odległość 4m

– pomiary temperatury. Według najnowszych doniesień mogą upłynąć 4 dni do wystąpienia objawów, jednak od podwyższonej temperatury do odczuwalnych objawów mijają kolejne godziny/dni. Można uniknąć kolejnych zarażeń.

– spotkania ograniczane do minimalnej liczby osób , a jeśli to możliwe to organizowanie telekonferencji.

– umieszczenie płynów dezynfekujących w ubikacjach, pomieszczeniach socjalnych.

– ograniczanie przemieszczania się.

– jeśli przez pomieszczenia przemieszcza się dużo liczba osób – regularne ozonowanie. Ozon jest bardzo silnym utleniaczem, oczyszcza nie tylko powietrze ale i powierzchnie. Uwaga! Przed podjęciem decyzji należy się upewnić, że stosowany sprzęt posiada odpowiednie parametry. W ostatnim czasie obserwujemy dużą liczbę osób próbujących wykorzystać pandemię w celach zarobkowych oferując sprzęt/usługi, które nie zapewnią należytej wykonania usługi. Opiszemy to w kolejnym blogu.

– próba zapamiętania odwiedzanych miejsc i spotkanych ludzi z ostatnich paru dni (4-7). Im więcej zapamiętamy, tym więcej uda się nam uniknąć zarażeń jeśli spotka to któregoś z nas.