Mity na temat koronawirusa obalone przez WHO

Posted on

       Zawsze, gdy mamy do czynienia z nowym zjawiskiem, musimy się zmierzyć z “zalewem” informacji na jego temat. Obecnie, w sytuacji panującej pandemii, możemy liczyć zarówno na artykuły opracowane  przez specjalistów zajmujących się daną dziedziną i badaniami nad nią, jak i z szerzącymi się tzw. “fake news-ami” i budzącymi niepotrzebną panikę oraz niepokój. Dlatego jeszcze raz postanowiliśmy zasięgnąć informacji u oficjalnego źródła – WHO – i przyjrzeć się najczęściej powielanym fałszywym informacjom, a istotnym dla naszego regionu geograficznego.

Mity dotyczące koronawirusa:

 1. Temperatura ludzkiego ciała oscyluje w granicach 36,5 °C do 37 °C i dlatego COVID-19 nie może być unicestwiony w zimnej temperaturze czy poprzez zażywanie bardzo gorących kąpieli lub prysznica. W ten sposób możemy sobie tylko zaszkodzi i nawet doprowadzić do poparzeń. Cały czas jest podkreślane, że najefektywniejszym sposobem na zwalczanie wirusa i jego nierozprzestrzenianie się po naszym ciele jest regularne dbanie o higienę swojego ciała poprzez regularne mycie wodą z mydłem. Najważniejsze jest, aby nie dostał się  w okolice twarzy, a przede wszystkim oczu, nosa oraz ust.
 2. Dotychczas nie pojawiły dowody na twierdzenie, że koronawirus mógłby rozprzestrzeniać się poprzez ugryzienia komara. Jest to przede wszystkim jednostka chorobowa związana z naszym układem oddechowym. Wirus nowego typu przekazujemy sobie poprzez kichanie lub kaszel.
 1. Bakteriobójcze lampy UV mogą nam tylko zaszkodzić i nie powinny być używane do dezynfekcji naszych rąk lub innych części ciała.
 2. Suszarki do rąk również nie unicestwiają koronawirusa, a go rozsiewają po całym pomieszczeniu. Po umyciu rąk, powinniśmy je osuszyć swoim ręcznikiem, papierowym lub suszarką z ciepłym powietrzem.
 3. Chlor i alkohol wspomagają proces dezynfekcji, ale tylko, jeśli są zastosowane według określonych wytycznych. Nie zwalczymy nim wirusa, który ewentualnie dostał się na nasze ciało, całe je opryskując wyżej wymienionymi substancjami. Mogą nam one tylko zaszkodzić dostając się do oczu lub ust, a w najlżejszym przypadku zniszczyć nasze ubrania.
 4. Jak do tej pory nie ma informacji potwierdzających fakt, jakoby jedzenie czosnku pomogło zapobiegać infekcji COVID-19.
 5. Wiek nie ma wpływu na to jak ewentualni zainfekowani będą przechodzili chorobę, za to towarzyszące choroby już tak. W największej grupie ryzyka są osoby z astmą, cukrzycą oraz chorobami sercowymi.
 6. Szczepionka na zapalenie płuc nie ustrzeże nas przed koronawirusem. Naukowcy z różnych krajów cały czas pracują nad jej wynalezieniem, ponieważ jest to wirus nowego typu, inny od dotychczasowych już istniejących i potrzebuje swojej własnej szczepionki.  Jednakże warto wziąć pod uwagę, że szczepienie się na choroby związane z układem oddechowym, może nam pomóc w ochronie naszego zdrowia.
 7. Do dzisiaj nie pojawiły się konkretne medykamenty, które zdecydowanie zapobiegałyby lub leczyły koronawirusa. Jednakże każdy zainfekowany powinien otrzymać odpowiednią pomoc medyczną.
 8. Regularne płukanie nosa solą fizjologiczną nie zapobiega różnego rodzaju infekcjom i nie ma też dowodów na to, aby mogła nas uchronić przed zarażaniem się COVID-19.
 9. Antybiotyki są lekarstwami przeciwko chorobom wywołanym bakteriami i dlatego nie pomagają w leczeniu koronawirua oraz nie zapobiegają zarażeniu się nim. Warto jednak wiedzieć, że w przypadku ewentualnej hospitalizacji monam zostać podane antybiotyki, gdy dojdzie do infekcji bakteryjnej.

Aktualnie najskuteczniejszą metodą zwalczania koronawirusa jest jego zapobieganie rozprzestrzenianiu! Stosujmy się do wprowadzanych ograniczeń!