Sprzątanie po zmarłym cz.1

Posted on
Nikt z nas nie jest przygotowany na śmierć, niezależnie czy dochodzi do niej w wyniku nagłego wypadku, czy jest konsekwencją długiej choroby. Z naszego doświadczenia zawodowego bardzo dobrze wiemy, z jaką dodatkową traumą wiąże się odkrycie ciała zmarłej osoby, a szczególnie, gdy są to nasi najbliżsi. Dlatego też cały nasz zespół podchodzi z wielkim zrozumieniem i empatią do każdej historii, z którą do nas przychodzicie i musicie sobie poradzić.
 
W przeciągu kilku lat byliśmy wzywani do miejsc, gdy ciało zmarłego było znalezione zarówno krótko po śmierci, jak i po paru tygodniach. Mieliśmy do czynienie ze śmiercią, do której dochodziło w sposób naturalny, ale również w wyniku wypadków, samobójstw czy chorób. Zawsze, gdy kontaktujecie się z nami po raz pierwszy, staramy się jak najlepiej zapoznać z zastaną sytuacją i dokonać dokładnego wywiadu. To jest podstawa zanim zaczniemy doradzać i podejmować konkretne działania w celu pomocy. 
 
 
Niewątpliwie, często spotkacie się z radami, aby nie sprzątać takiego miejsca samodzielnie. Jeśli macie pewność, że odcinek czasowy między śmiercią, a znalezieniem przez was ciała jest bardzo krótki, to spokojnie, o ile macie na to siły, możecie podjąć samodzielne działania. W innym przypadku spieszymy z wyjaśnieniem czemu jest lepiej poprosić o pomoc osoby z doświadczeniem w tym temacie.
 
 
 
Na początek należy sobie uświadomić, co dzieje się z ludzkim ciałem po śmierci. Po 8-12 godzinach dochodzi do usztywnienia mięśni. W ciągu 24- 48 godzin zaczynają się wydobywać szkodliwe dla ludzi patogeny i dochodzić do powolnej dekompozycji. Dlaczego? W ludzkim organizmie znajduje się niezliczona liczba bakterii oraz ich odmian (w żyjącym ciele ok. 500 do 1000). Większość z nich znajduje się w naszej trzustce oraz jelitach, którymi zaczynają się żywić w momencie śmierci człowieka. Maksymalnie do 48 godzin dochodzi do rozpadu tych narządów i rozprzestrzenienia się ich po całym ciele. W wyniku tych procesów ciało zmienia swój kolor, zaczyna puchnąć i wydzielać gazy. Na zewnątrz coraz bardziej są widoczne zmiany fizyczne. Krew (ze względu na to, że już nie krąży) gromadzi się w punkcie najbliższym ziemi. Po ponad 2 dniach ciało zaczyna się rozpadać i robić coraz bardziej niebezpieczne dla otoczenia. Trzeba pamiętać, że wszystkie te procesy zachodzą jeszcze szybciej, gdy temperatura pomieszczenia jest wysoka lub ogólnie panuje ciepła temperatura na zewnątrz.
 
 
 
Samodzielnie czyszczenie tak zainfekowanych powierzchni zwykłymi płynami nie są wystarczające, aby przywrócić dane pomieszczenie do użyteczności. Należy pamiętać, że szkodliwe patogeny znajdują się nie tylko na wszelkich powierzchniach, ale również w powietrzu.
 
 
 
 
 
 
 
 
W kolejnej części opiszemy, jakie kroki podejmujemy od momentu kontaktu z nami do wysprzątania całej przestrzeni.