Toksyczne domy – szkodliwe substancje i jak je wyeliminować

Posted on

Niekończące się uczucie podrażnienia skóry lub męczące alergie bez wyraźnej przyczyny? A może losowo pojawiające się łzawienie oczu i niespokojny sen? Dość często w takich przypadkach powodem dyskomfortu są niebezpieczne substancje w domu. Mowa nie tylko o oczywistych toksynach, których wykrycie jest stosunkowo proste. Większy problem stanowią substancje zawarte w przedmiotach czy rzeczach, po których nawet się nie spodziewamy, że mogą być trujące. To one właśnie są cichymi trucicielami.

Szkodliwe dla zdrowia przedmioty codziennego użytku i trujące materiały budowlane

Toksyczny dom nie musi wyglądać odrażająco. Wręcz przeciwnie – nierzadko lśni i charakteryzuje się przyjemnym zapachem. Oto lista kilku niebezpiecznych substancji, które znajdują się w prawie każdym domu:

1. Amoniak. Można go znaleźć w preparatach do udrażniania rur i czyszczenia łazienek/toalet, płynach do czyszczenia szyb i innych środkach myjących. Amoniaku nie wolno mieszać z innymi preparatami, ponieważ grozi to powstaniem trującego gazu. Na jego działanie są szczególnie podatne osoby z problemami astmatycznymi.

2. Barwniki smołowe. Znajdują się w wielu produktach czyszczących. Najczęściej wchłania się je przez skórę lub układ pokarmowy np. poprzez niedokładnie opłukane naczyń po myciu.

3. Benzen i formaldehyd. Wykorzystuje się je do tworzenia klejów, barwników, farb oraz lakierów. W efekcie są w niemal każdym meblu, a także w sklejkach, płytach MDF czy pilśniowych. Z biegiem czasu substancje stają się coraz mniej szkodliwe, ale zwłaszcza nowe meble mogą powodować u osób wrażliwych bóle głowy, uczucie duszności, podrażnienia skórne i kołatania serca.

4. PCW. Popularny materiał do produkcji okien i wykładzin podłogowych. Z uwagi na konieczne duże stężenie może wywoływać alergie, objawy astmatyczne czy bóle głowy.

5. NaDCC. Częsty składnik odświeżaczy powietrza oraz preparatach dezynfekujących powierzchnie. Wysokie dawki powodują uszkodzenie nerek.

6. Różnorodne substancje zapachowe. To aż 3000 związków chemicznych występujących w różnych mieszankach zapachowych. Odpowiadają za migreny, alergie i astmę. Można je znaleźć w większości preparatów czyszczących.

Oprócz tego należy zwracać uwagę na występowanie MEA, DEA, TEA, NPE, CSA, SLS, SLES, sody kaustycznej, pyłu glinowego, soli trisodowej, triklosanu, fosforanów oraz (2-BE) 2- (butoksyetoksy) etanolu. To wszystko to substancje toksyczne w domu, na które niesłusznie nie zwracamy większej uwagi.

Aby uniknąć zbyt wysokiego stężenia trujących substancji, zaleca się nienadużywania preparatów chemicznych. Czasem jednak to nie wystarczy, aby odkazić mieszkanie.

Najskuteczniejsze rozwiązanie

Eliminacja trujących oparów może przeciągać się w nieskończoność. Powracające dolegliwości pomimo ograniczenia czy nawet usunięcia z najbliższego otoczenia szkodliwych środków oznaczają konieczność sięgnięcia po bardziej zaawansowane rozwiązania. Ozonowanie pomieszczeń pozwala bardzo szybko pozbyć się brzydkiego zapachu i toksycznych substancji. A przy okazji likwiduje roztocza, grzyby oraz pozostałe alergenne czynniki. W efekcie można cieszyć się prawdziwie zdrowym domem.